Naša napoved izpred leta dni se je uresničila: v letu 2024 je bilo po podatkih sekcije za osebna motorna vozila pri TZS v Sloveniji spet prodano več kot 50.000 osebnih avtomobilov, natančneje 53.018, kar je 4095 več kot v letu 2023 in pomeni 8,37 odstotno povečanje prodaje. Tudi prodaja lahkih gospodarskih vozil je bila uspešnejša kot v letu 2023, saj je bilo lani prodanih 8582 lahkih gospodarskih vozil, kar je 896 več kot leto poprej in pomeni povečanje za 11,66 odstotka. Skupaj je bilo tako v letu 2024 prodanih 61.600 vozil razreda N1, kamor prištevamo osebne avtomobile in lahka gospodarska vozila do skupne mase 3,5 tone. Lani je bila prodaja N1 vozil večja za 8,82 odstotka v primerjavi z letom 2023, kajti predlani je bilo prodanih 56.609 vozil.
S tolikšnim številom prodanih osebnih avtomobilov se je stanje na slovenskem avtomobilskem trgu vrnilo v običajne okvire, kajti pregled prodaje osebnih avtomobilov od leta 1999, ko je prodaja osebnih avtomobilov pri nas ob uvedbi davka na dodano vrednost dosegla rekordno številko, kaže, da je prodaja nad 50.000 osebnih avtov v letu najbolj običajna. Po letu 2022, ko je bila prodaja najnižja v tem stoletju, smo tako zabeležili nadaljnjo rast prodaje, ki pa ima tudi kozmetični popravek z dnevnimi registracijami in izvozom tako registriranih avtomobilov v tujino, kar je bila sicer uveljavljena praksa pred prihodom virusa covid-19 in s tem povezanimi ukrepi. Slovenski kupci naj tako lani ne bi kupili bistveno več novih osebnih avtomobilov kot v letu 2023, a kot smo že nekajkrat pojasnili, beleženje prodaje že vsa leta temelji na registracijah avtomobilov, zato so upoštevani vsi registrirani avtomobili. Slovenski avtomobilski trgovci so že v letu 2023 poslovali zelo dobro - velika večina je imela dobiček in glede na večjo prodajo lani lahko pričakujemo - poslovni rezultati za lani še niso znani -, da so lani poslovali še uspešneje, saj ni bilo večjih sprememb pri cenah avtov, vsaj ne navzdol.
Na prodajo novih avtov je vplivala tudi prodaja rabljenih avtomobilov uvoženih iz tujine, ki je po ocenah znašala približno štiri petine prodaje novih avtov, torej nekaj več kot 40.000 avtomobilov. Predlani je bilo uvoženih približno 38.000 rabljenih avtomobilov.
Volkswagen vodilni, Renault pred Škodo
Na vrhu lestvice najbolj prodajanih znamk avtomobilov ni spremembe: Volkswagen je bil tudi lani najuspešnejši in je zanesljivo obdržal prvo mesto, saj je prodal 651 avtov več kot predlani. Do spremembe je prišlo pri prvem zasledovalcu, kajti Renault, ki je bil predlani tretji, je predvsem na račun dobre prodaje clia prehitel predlani drugo Škodo. Renault je med vsemi najbolj povečal prodajo, saj je prodal 1285 avtov več kot predlani. Toyota je brez težav zadržala četrto mesto. Peugeot se je povzpel za mesto, kajti Kia, ki je bila peta predlani, je zdrsnila na osmo mesto, saj je prodala 191 avtov manj kot predlani. Za mesto so se v prvi deseterici povzpeli Hyundai, Dacia in Audi, ki je na devetem mestu najuspešnejša znamka, ki prodaja prestižne avtomobile. Deseterico zaokrožuje Citroen, ki je zdrsnil za mesto, saj je bil predlani deveti.
Večji preskoki so se zgodili v drugi deseterici. Ford se je kljub dokaj skromni ponudbi modelov s 15. mesta predlani s skoraj tretjino večjo prodajo povzpel na 11. mesto v letu 2024 in se vrnil tja, kjer je bil že lani 2022. BMW je zadržal 12. mesto, za njim pa ni več Mercedesa, ki je zdrsnil na 15. mesto, saj sta ga prehitela Opel in Fiat. Suzuki se je povzpel za mesto, Seat pa je z 287 manj prodanimi avti kot predlani zdrsnil za dve mesti. Med njiju se je na 17. mesto uvrstil Nissan, ki bil predlani šele 22.
Največji poraženec pri prodaji na slovenskem avtomobilskem trgu v letu 2024 je Tesla, ki prodaja zgolj električne avtomobile. Ameriška znamka je zdrsnila za pet mest na 19. mesto, saj je prodala bistveno manj avtomobilov kot v letu 2023 - njena prodaja je bila manjša za 541 avtov v primerjavi s predlani, kar je zmanjšanje za več kot tretjino.

Dvajseterico tako kot predlani zaokrožuje Mazda. Najuspešnejša kitajska znamka je bila tudi lani MG, ki pa se ni obdržala med prvimi dvajsetimi znamkami - predlani je bila 19. Mesto za njo je na 22. mestu - tako kot predlani - Cupra, na 23. mesto pa se je uvrstila edina nova znamka med najboljšo petindvajseterico - kitajski Geely. Takoj za njim je Volvo, ki tudi sodi v koncern Geely in na 25. mestu - tako kot predlani - Jeep.
Raznolikost slovenskega avtomobilskega trga dokazuje dejstvo, da je bilo prodanih kar 2162 avtomobilov, ki ne sodijo med prvih 25 znamk. Število teh avtomobilov je bistveno večje kot v letu 2023, ko je bilo takšnih avtov 1305.

Clio spet prvak
Na lestvici najbolj prodajanih modelov je prišlo do spremembe na vrhu. Po dveh letih, ko mu je primat prevzela škoda octavia, je najbolj prodajani avto spet renault clio. S tem so se uresničile napovedi vodilnih v družbi GA Adriatic, da bo clio spet vodilni na slovenskem trgu. K temu je nedvomno pripomoglo dejstvo, da je kar nekaj registriranih cliov našlo kupce v tujini - a to velja še za marsikateri drug model. Že to, da sta v dobi cestnih terencev in križancev na prvih dveh mestih klasično zasnovana avtomobila kaže, da se slovenski kupci vendarle še niso povsem izneverili dolgoletni tradiciji.
Brez sprememb na vrhu lestvice lahkih gospodarskih vozil
Slovenski trg lahkih gospodarskih vozil so tudi v letu 2024 obvladovale tri znamke, ki so tudi zadržale prva tri mesta: vodilni je Renault, trdno na drugem mestu je Ford, tretji pa Volkswagen. Mesti sta zamenjala Fiat in Citroen - italijanska znamka je bila lani pred francosko, obe pa pred Peugeotom in Oplom - vse štiri znamke sodijo v koncern Stellantis in ponujajo tehnično sorodne modele. Največji skok je naredil MAN, ki se je z 11. mesta predlani povzpel na 8. mesto in je prehitel tudi Toyoto in Mercedes, ki zaokrožujeta prvo deseterico. Na naslednjih petih mestih so tako kot v letu 2023, le malce premešani Iveco, Škoda, Dacia, Ssangyong in Isuzu.
Upad prodaje električnih avtov
Kljub večji prodaji osebnih avtomobilov in kljub vsej podpori, ki jo država s subvencijami in davčnimi olajšavami ponuja za nakup električnih avtov, se je njihova prodaja v letu 2024 bistveno zmanjšala v primerjavi z letom poprej. Lani je bilo namreč prodanih 3142 električnih avtov, kar je dobro četrtino manj kot v letu 2023, ko je bilo prodanih 4330 električnih avtov. Delež električnih avtov v celotni prodaji je bil tako le 5,93 odstotka, predlani je bil večji za skoraj 3 odstotne točke.
Več kot polovico upada gre na račun slabše prodaje Teslinih avtov. A kljub temu je bil najbolj prodajan električni avto lani tesla model 3, ki je našel 446 kupcev. Tudi na drugem mestu je Teslin model Y s 390 prodanimi avti, na tretjem mestu pa je cupra born s 304 avti. Na četrtem mestu sta skupaj kitajski MG 4 electric in VW ID.3 s po 138 prodanimi avti, sledi VW ID.7 s 137 prodanimi avti, na sedmem mestu pa je električna hyundai kona, ki je našla 123 kupcev. Na osmem je VW ID.4, ki je s 102 prodanima avtoma še zadnji model, ki je našel več kot 100 kupcev.
Prodaja priključno hibridnih avtov je bila lani za slabo desetino večja kot leto poprej: prodanih je bilo namreč 1253 avtov v primerjavi s 1156 avti leta 2023. Tako kot predlani so bili v ospredju Mercedesovi modeli. Prodaja avtov s hibridnim pogonom je bila skoraj enaka kot leto poprej: 3233 avtov lani in 3226 avtov predlani. Glavni ponudnik hibridnih avtov je Toyota. Močno je upadla prodaja blago hibridnih avtov, saj je bilo lani prodanih 2248 avtov, predlani pa 3872. Lani je bilo tako prodanih 6734 avtov z enim izmed hibridnih pogonov, kar je za slabo petino manj kot predlani, ko je bilo prodanih 8254 avtov z enim izmed hibridnih pogonov.

Kako bo letos?
Kolikšen bo obseg prodaje novih avtomobilov na slovenskem trgu v letošnjem letu je nehvaležno napovedovati, saj se gospodarske in družbene razmere zelo hitro spreminjajo. Če bo prodaja na približno enaki ravni kot v letu 2024, bo to dober rezultat. Pričakujemo lahko, da se bo povečala prodaja električnih avtov, a ne drastično.