Tim Rozman z Iga ni prvič nastopil v izboru Najboljši za volanom. Vrnitev na AMZS-jev poligon varne vožnje na Vranskem se mu je obrestovala. Kljub svoji mladosti je dokazano odličen voznik, ki izpostavlja pomen varne vožnje tudi kot član prostovoljnega gasilskega društva. Zaveda se, kako nepredvidljiva je lahko cesta.
Tim, kakšen dan, kaj ne? Zjutraj zahtevne vremenske razmere za vožnjo, nekaj ur pozneje pa zmaga …
Da, tako nekako. Zjutraj bi res v dirkaškem slogu potrebovali skoraj pnevmatike za monsun, a na koncu se je vse skupaj izpeljalo v res lep dan zame.
Postati najboljši mladi voznik Slovenije je zagotovo velika čast in hkrati tudi obveza. Kako boste svojo zmago in odlično vozniško znanje udejanjali vsak dan na cesti?
Ne gre za udejanjanje od zmage naprej. To že udejanjam kot voznik vsak dan. Promet je vedno nepredvidljiv in zato moraš biti previden, pozoren in aktiven voznik, ki spremlja dogajanje okoli sebe.

Kaj pa vas na slovenskih cestah najbolj moti in kje vidite največji napredek pri prometni varnosti?
Odkar vozim, največ napredka vidim zagotovo med mladimi vozniki. Postajamo vse boljši vozniki. Opažam, da predvsem sprejemanje novih tehnoloških rešitev in sistemov v sodobnih avtomobilih povzroča kar nekaj težav starejšim voznikom, vajenim analognega avtomobila. Ta hitro razvijajoči se trend avtomobilske industrije mladi, ki smo odraščali z digitalizacijo, lažje sprejemamo in s tem rastemo v svoji vozniški karieri. Kot največjo težavo slovenskega prometa pa bi izpostavil infrastrukturo, saj vsi vidimo in občutimo zastoje. Zagotovo bi morali izboljšati učinkovitost javnega prometa, saj tam tiči rešitev teh težav.
Kaj pa vozniške vaje v finalu? Kaj vam je bilo najbolj všeč in kaj vam je morda povzročalo skrbi?
Tudi v pogovoru z ostalimi tekmovalci smo ugotavljali, da je verjetno najtežja vaja oziroma preskušnja tega kompleksnega izbora prva pomoč. Žal se tudi na cesti dogaja, da vsi niso najbolj suvereni, ko je treba pristopiti, pomagati pri nesreči. Jaz imam to srečo, da sem član gasilskega društva in se na tem področju precej izobražujem. Pri vozniških vajah je bila zagotovo najbolj zabavna vaja s pomožnimi koleščki, ki zahtevajo od voznika razumevanje fizike vožnje in spretnost na volanu. V vseh letih, kar sodelujem na tem tekmovanju, ta vaja zahteva največ vozniškega znanja in dejansko iz voznika potegne vse, kar zna.
Zakaj bi vsem mladim voznikom svetovali udeležbo na takem izboru?
Najprej zaradi super izkušnje in super ekipe, pa tudi inštruktorjev in tekmovalcev oziroma tekmovalk. Tudi nagrade so konec koncev zelo privlačne. Ampak glavno in najbolj dragoceno je zagotovo znanje, ki ga od tukaj odpelješ na cesto. Drugo leto ta izbor praznuje okroglo deseto obletnico in že sedaj vabim vse naše naslednike, da se prijavijo. Zagotovo jim ne bo žal.
Ko ste na razglasitvi zmagovalca zaslišali svoje ime in izvedeli, da boste domov odpeljali novega renaulta, na kaj ste naprej pomislili?
Najprej sem se spomnil pogovora z domačimi, preden sem odšel na finale, ko smo razmišljali, kam ga bomo parkirali. Doma nas je toliko voznikov s toliko prevoznimi sredstvi, da imamo že malce prostorske stiske. Ampak to so sedaj sladke skrbi in res sem vesel. Priznam pa, da sem bil tudi malce presenečen, saj nas je bilo tukaj deset odličnih voznikov z veliko znanja in verjetno v taki konkurenci odloča tudi kanček sreče.



