Žagar kljub padcu izvrsten drugi na Danskem

Danski Horsens, mesto v osrčju Jutlandije, je na svoji Casa Areni gostil sedmo dirko letošnje serije Speedway Grand Prix. Preizkušnjo, ki je štela za VN Danske in se je po 12 letih preselila iz Koebenhavna in tamkajšnjega stadiona Parken, je dobil domačin Peter Kildemand, ki je bil na koncu edini, ki je bil na stopničkah boljši od našega Mateja Žagarja, ki je v finalu prehitel in za seboj pustil še drugega Danca, Michaela Jepsna Jensna. Naš matador je z novimi dvanajstimi točkami tako že zlezel do delitve tretjega mesta v SP, ki ga sedaj zaseda skupaj z aktualnim prvakom Gregom Hancockom.

Žagar je v dirko startal s tretjim mestom, ki ga je že v naslednjem nastopu nadgradil z izvrstno zmago, ob kateri je za seboj pustil Danca Michaela Jepsena Jensna, avstralskega prvaka Jasona Doyla in Britanca Chrisa Harrisa. Tretji izhod in še eno tretje mesto ga nista pustila ravnodušnega, saj je v svojem predzadnjem nastopu zabeležil še eno zmago in z osmimi točkami že praktično stal v polfinalni vožnji. Zmaga v tej, petnajsti vožnji večera je bila še toliko prestižnejša, ker je ugnal tudi aktualnega prvaka Američana Hancocka in vodilnega v SP, Britanca Hancocka. Velikanska sreča pa ga je spremljala v zadnjem nastopu rednega dela dirke. Startal je iz povsem zunanjega položaja, ko je povedel Poljak Maciej Janowski, sta se za drugo mesto borila Danca Peter Kildemand in Nicki Pedersen. Njun boj se je končal s trkom in grdim padcem v zavoju, ob katerem sta dobesedno pometla z našim voznikom. Žagarja je v ogradi vrglo čez oba in čez vse motorje, a k sreči so varnostne blazine tudi naredile svoje in neverjetno grd padec se je končal le z bolečinami in ponovljenim startom vseh voznikov. Tokrat je Žagar žal ostal brez točke, a nastop v polfinalu si je kot rečeno zagotovil že nastop pred tem. Od tam pa se je z drugim mestom za Woffindnom še drugič v dveh tednih uvrstil v veliki finale in s tem še enkrat več dokazal, da se izjemno hitro znajde na povsem novih ovalih, kjer nihče od konkurentov nima prednosti domačega terena.

Žagar je iz neugodne pozicije C v finalu celo povedel, žal pa je po trku Kildemanda z Woffindnom, slednji je bil izključen, moral še enkrat na start. V ponovljenem startu je povedel Kildemand in prvič v karieri tudi zmagal na VN in to pred domačim občinstvom, Žagar pa  se je vrinil med oba domačina. Tretje mesto si je tako privozil Michael Jepsen Jensen. »Moram povedati, da je bil zame to kar precej nesrečen večer. Imel sem grd padec in vodstvo ter z njim tako rekoč tudi končno zmago v velikem finalu že v žepu, a pod črto sem kljub temu zadovoljen in vesel, da nisem utrpel kakšnega zloma, saj sem le pošteno potolčen in popraskan,« je po dirki povedal Žagar, ki na stopničkah ni mogel skriti manjšega razočaranja na svojem licu: »Drugo mesto je kljub temu izvrsten dosežek, me pa malo skrbi pošteno otečena noga, sploh, ker je pred menoj naporen dirkaški teden, ampak to je pač speedway, nimam kaj.«

Žagar se zagotovo lahko veseli tudi naslednje preizkušnje, ki bo na njemu najbolj domačem terenu, na stadionu Edwarda Jancarza v »njegovem« Gorzowu, kjer že vrsto let nabira točke za domači klub poljske prve profesionalne lige. Tam je z drugim mestom blestel že lani. Morda bo letos stopil še korak višje. Na zmagovalno stopničko.

Kaj vse šele smemo od našega aduta pričakovati 12. septembra, ko najboljše na svetu čaka VN Slovenije v Krškem.