Vročina podžgala dirkače na Pannonia Ringu

Na dirkališču Pannonia Ring je potekala četrta letošnja dirka državnega prvenstva v cestno hitrostnem motociklizmu. V kategoriji superbike je zmagal Blaž Bregar, v razredu supersport 600 pa Domen Lipnik.

Domen Lipnik (21) je vknjižil prvo zmago v letošnji sezoni v razredu supersport 600.

Dirkaška karavana cestno hitrostnega motociklizma slovenskega prvenstva je še drugič sekala ovinke na Madžarskem in na dirkališču Pannonia Ring demonstrirala obvladovanje hitrosti ter veščine polaganja in drsenja skozi zavoje na progi. V zahtevnih vremenskih pogojih se je v razredu supersport 600 najbolj izkazal Domen Lipnik (MD Racing), v razredu superbike pa je do druge zaporedne zmage prišel Blaž Bregar (2n’Race). Sonce je pošteno razbelilo asfalt, veter pa je dirkače premikal po stezi sem ter tja. Vsi so se maksimalno trudili in vsak trening odpeljali po najboljših močeh in jim minimalne nevšečnosti niso prišle do živega. Čeprav veliko prebivalcev Slovenije trenutno uživa v hladu borovcev in osvežilnega morja, pa so dirkači julijsko preizkušnjo oddelali kot, da je prva v sezoni.

Tekmovanje na dirkališču Pannonia Ring je potekalo v hudi julijski pripeki.

Lipniku prva zmaga v sezoni

Dolžnik z zadnje dirke na Slovakia Ringu Enej Logar (AMD Domžale) je bil trdno odločen, da na zadnji dirki pred poletnim premorom popravi vtis. Hitri časi krogov na treningih so bili prvovrstno izhodišče za dober rezultat v sobotnih kvalifikacijah. Idrijčan jih je oddelal brezhibno in z odličnim časom, zgolj deset tisočink sekunde mu je zmanjkalo, da bi čas kroga spustil pod dve minuti, za seboj pustil tekmece. Član AMD Domžale si je priboril najboljši štartni položaj za nedeljsko dirko.

Enej Logar (21) je bil najhitrejši v kvalifikacijah v razredu supersport 600.

Najbolj mu je na kvalifikacijah za vrat dihal Etien Kantar Božič (ŠD Nenaten), vodilni v skupnem seštevku Domen Lipnik (MD Racing) pa je dosegel tretji kvalifikacijski čas z več kot šestimi desetinkami zaostanka. Toda kvalifikacije nekaj povsem drugega kot dirka. Ko so ugasnile štartne luči in so se dirkači pognali v dir za najboljšimi rezultati, je prišlo do neljubega dogodka, padca dirkača v prvem ovinku. V neizprosnem boju za svoj položaj je trdoto asfalta občutil Bor Klemenc (2n’Race), ki je po padcu še vstal, a nato v bolečinah obležal na tleh, zaradi česar so izobesili rdečo zastavo in dirka je bila prekinjena. Klemenca je reševalno vozilo odpeljalo v medicinski center, kjer so potrdili, da si je zlomil ključnico.

Bor Klemenc (19) jo je skupil in si je zlomil ključnico.

Zaradi nesreče so start ponovili, dirka pa je bila s prvotnih desetih skrajšana na osem krogov. Po vnovičnem začetku so se s starta kot strele pognali vsi trije najboljšo dirkači v skupnem seštevku. Lipnik je imel načrt, da čim prej ujame pred seboj na začetku dirke hitrejša Logarja in Kantarja Božiča. Dirkač s številko 21 na motorju je bil hiter, toda niti za trenutek se ni smel sprostiti, saj sta mu za vrat neprestano dihala oba tekmeca. Zaradi nenehnega pritiska je ob dveh drobnih napakah tekmecema tudi prepustil vodstvo. Čeprav se mu je enkrat uspelo vrniti v vodstvo, pa v drugo ni šlo. Dvoboj je iz ozadja spremljal Lipnik, ki je počasi in vztrajno pridobival, in ko je bila priložnost, jo je izkoristil ter prehitel najprej 15-letnega dirkača iz Lucije za drugo mesto, nato pa izkoristil še napako Logarja in prešel v vodstvo. Logar ga je sicer nato prehitel, toda zaradi zelo dobre hitrosti in ustrezne taktike, je znova smuknil pred aktualnega državnega prvaka in v zadnjih ovinkih prvega mesta z odločnim zapiranjem idealne linije ni več izpustil iz rok. Številka 23 je tako prišla do prve letošnje zmage v državnem prvenstvu, z njo pa se je Lipnik še utrdil vodstvu v skupnem seštevku.

Lipnik (23) in Logar (21) sta se ogorčeno borila za prvo mesto.

Vse je šlo po planu. Prvič letos sem prišel na dirko spočit in pripravljen, kar se je odrazilo pri rezultatu. Vedel sem, da imam dober ritem, pustil sem ju naprej, vendar se nisem sekiral, ker sem vedel, da ju lahko ujamem v zadnjih krogih. V zadnjem krogu sem po boju z Enejem prevzel vodstvo, na koncu sem zapiral in nadzoroval ter prišel do te zmage,

je po zasluženem prvem mestu povedal Lipnik. Drugo mesto je pripadlo Logarju, ki se je do konca dirke zbral, odpravil napake in prehitel Kantarja Božiča.

Dirka je bila vredu, sem zadovoljen. Štartal sem vredu, nekaj časa sem vodil. Naredil sem dve manjši napaki, zato sem dvakrat padel na tretje mesto. Enkrat mi je uspelo prehiteti oba, drugič pa samo Etiena. Drugo mesto je v redu, veliko boljša uvrstitev kot na Slovaškem, ko sem odstopil,

je povedal Logar, ki je bil tokrat hitrejši od prijatelja izven dirkaških stez. Ta se je moral v zelo zahtevni dirki zadovoljiti s tretjim mestom.

Nisem najbolj zadovoljen, vendar bolje bi bilo težko, saj sem imel težave z motorjem in sploh nisem vedel, če bom končal dirko. Tretje mesto je boljše kot nič točk, tako da upam na najbolje v Brnu,

pa je misli strnil tretji Kantar Božič.

Etien Kantar Božič (559) je imel tudi nekaj težav z motociklom.

Bregar konkurentom ne popušča

V konkurenci razreda superbike ni bilo večjega presenečenja. Blaž Bregar (2n’Race) je vse dvome o favoritu na dirkaški konec tedna na Madžarskem razblinil že v kvalifikacijah. Ljubljančan je status vodilnega v skupnem seštevku upravičil tudi na četrti preizkušnji sezone in je v cilj prišel s 36 sekundami pred vedno neumornim Srečkom Virantom (2n’Race), ki je vnovič osvojil drugo mesto. Tretje mesto je tokrat pripadlo Vedranu Beloševiću (2n’Race), ki se prvič v sezoni zavihtel na zmagovalni oder.

Vesel sem nad drugo zaporedno zmago v konkurenci superbike. Na začetku sem imel res hiter ritem, da sem se oddaljil od tekmecev. Zaradi vročine je bilo zelo naporno,

je po drugi zmagi v tekmovalni sezoni 2023 povedal Bregar, ki se je še utrdil na mestu vodilnega dirkača v skupnem seštevku razreda superbike v slovenskem prvenstvu.

Tudi tokrat so tekmeci lahko Blažu Bregarju (88) v razredu superbike le gledali v hrbet.

Kljub visokim julijskim temperaturam in dopustom udeležba odlična

Velika ečina ljudi si julij vzame za odhod na dopust ter poležavanje v senci. Dirkači, ki takšnega režima niso vajeni, so si vzeli čas za dirkanje in kljub žgočemu soncu na Madžarskem je bila udeležba na visoki ravni.

Prva dirka v letošnji sezoni na Pannonia Ringu je bila konec aprila, ko je bilo občutno hladneje, in je bila odlično obiskana, tokratna julijska pa je presegla naša pričakovanja. Veseli smo, da dirkači radi pridejo na Madžarsko, kjer se vsi počutimo kot doma. Čeprav je bilo zelo vroče, pa organizacijsko nismo imeli težav, dirkači pa so tudi pazili, da zaradi pomanjkanja oprijema, ki je posledica visokih temperatur asfalta, ni prihajalo do neljubih padcev. Z udeležbo smo več kot zadovoljni in veseli nas, da se jih je toliko borilo za točke državnega prvenstva. Četrta dirka v sezoni je uspešno izpeljana in že se veselimo septembrske preizkušnje, ki bo na zgodovinskem dirkališču v Brnu,

je po novem uspešno izvedenem dirkaškem koncu tedna povedal predstavnik organizatorja dirk za državno prvenstvo Društva 2n’Race, Miha Novosel.

Peta od skupno šestih dirk državnega prvenstva Slovenije v letu 2023 v cestno hitrostnem motociklizmu bo v terminu med 2. in 3. septembrom na dirkališču na Masarykůvom okruhu v Brnu na Češkem.

AMZSdržavno prvenstvocestno hitrostni motociklizemsuperbikelicenca2n'racePannonia Ringsupersport 600